Praha 20. prosince 2024 (PROTEXT) - Od září 2024 platí podle zákona o ochraně ovzduší zákaz provozu kotlů na tuhá paliva zařazených do 1. a 2. emisní třídy, případně natolik starých, že u nich emisní třídu nelze určit. Na tuto skutečnost reagoval stát změnou dotační politiky v programu Nová zelená úsporám Light, která má za úkol pomoci nízkopříjmovým domácnostem s výměnou (nejen) těchto kotlů za ekologické zdroje, mezi které patří i tepelná čerpadla. Celková alokovaná částka se se závěrem roku každým dnem snižuje, stále je ale čas o dotaci požádat, než bude příjem žádostí zastaven.
Zákaz provozu starých kotlů na tuhá paliva se významně dotknul zejména domácností s nízkými příjmy. Pro ty výměna topného systému představuje velkou finanční zátěž, kterou by bez podpory státu nebyly schopny vynaložit a změnu realizovat. Státní fond životního prostředí ČR proto v září vypsal nové podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který nahradil program kotlíkových dotací.
Program Nová zelená úsporám Light podporuje starobní důchodce, příjemce invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě ve výměně neekologických topidel za moderní zdroje. Podporu v rámci NZÚ Light jde využít nejenom na výměnu zakázaných kotlů, ale i dalších zdrojů, které je stále možné provozovat. V rámci programu tak lze požádat o podporu těchto stávajících zdrojů:
– kotlů na pevná paliva nižší než 3. třídy podle ČSN EN 303-5,
– kotlů konstruovaných pro spalování pouze pevných fosilních paliv (kotlů na uhlí),
– kotlů na topné oleje,
– lokálních topidel na pevná paliva, sloužících společně jako hlavní zdroj tepla pro vytápění,
– elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem,
– plynových kotlů a topidel za tepelné čerpadlo při splnění dalších podmínek uvedených v pokynech pro žádost.
Nízkopříjmovým domácnostem se tak otevírá možnost vyměnit neekologický zdroj i v případě, že se ho zákaz teprve dotkne. Mohou tak v podstatě dopředu přejít na ekologické řešení a zároveň snížit svoje stávající náklady na energie, tedy zátěž jejich rodinného rozpočtu.
Maximální výše podpory v programu NZÚ Light, pokud starý zdroj tepla pro vytápění, nebo na vytápění a ohřev vody nahradíte novým, je stanovena následovně:
Ekologické vytápění tepelným čerpadlem:
až 150.000 Kč za tepelné čerpadlo, pokud jde o kombinaci vytápění a ohřev vody,
až 130.000 Kč za tepelné čerpadlo, pokud je použito pouze pro vytápění.
Využití biomasy:
až 110.000 Kč za kotel na biomasu včetně akumulační nádrže,
až 110.000 Kč za kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva,
až 50.000 Kč za kamna, tedy lokální zdroj/zdroje na biomasu se samočinnou dodávkou paliva (sálavé, teplovzdušné nebo s teplovodním výměníkem).
K 19. 12. je zbývající celková alokace v programu NZÚ Light 561,329.396 Kč.
Po vyčerpání finančních prostředků bude příjem žádostí uzavřen. Příjem žádostí podle nových podmínek poskytování dotační podpory bude spuštěn v únoru 2025.
O společnosti SCHLIEGER
Česká společnost SCHLIEGER působí v ČR i zahraničí již 14 let. Specializuje se výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární ohřev vody. Na kontě má přes 20.000 dokončených instalací, fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla sama vyvíjí, zatímco výroba probíhá v zahraničí. Všechny produkty jsou A.I. Ready, připravené na komunikaci s umělou inteligencí. Pracovníci společnosti mají dlouholeté zkušenosti s poradenstvím, navrhováním i samotnou realizací těchto systémů. Ty šetří peníze již tisícům zákazníků po celé ČR i v dalších státech Evropy. Více informací naleznete na www.SCHLIEGER.cz.
Zdroj: SCHLIEGER
Odkaz na zdroj:
https://www.protext.cz/zprava.php?id=50745&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly