Praha 11. listopadu 2024 (PROTEXT) - Investicí loňského roku byla bezpochyby 24miliardová půjčka Správě železnic na modernizaci železniční sítě a zvýšení bezpečnosti drah. Za zmínku určitě stoji také úvěr v hodnotě 2,3 mld korun společnosti Rohlík, který podpoří její digitalizaci, vyjmenovává Gabriela Mates, vedoucí zastoupení Evropské investiční banky v České republice.
Pojďme si na úvod v krátkosti představit Evropskou investiční banku…
Evropská investiční banka (EIB) je úvěrovou institucí Evropské unie a jedním z největších poskytovatelů financování projektů v oblasti klimatu. Neposkytujeme jen úvěry, ale také záruky, kapitálové investice a poradenské služby. Do skupiny Evropské investiční banky patří jak Evropská investiční banka, tak Evropský investiční fond. Ten se specializuje na podporu malých a středních podniků a rizikové kapitálové investice. Evropskou investiční banku vlastní členské státy Evropské unie. Z hlediska výše kapitálu jde o největší multilaterální banku na světě.
Hlavní cíl EIB je mobilizovat veřejné a soukromé investice a pomáhat EU překonávat výzvy, kterým právě čelí. Letos v červnu schválili ministři financí EU strategický plán EIB, zaměřený na osm investičních priorit. Tyto priority zahrnují oblast klimatu, do které spadá energetická nezávislost, bezpečnost a obranu a sociální infrastrukturu. Snažíme se přemýšlet globálně, ale jednat lokálně a v úzké spolupráci s dalšími orgány EU. Podporujeme evropskou integraci a zájmy EU ve více než 160 zemích po celém světě, spolupracujeme s multilaterálními rozvojovými bankami, včetně Světové banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
Evropská investiční banka vznikla v roce 1958. Sídlí v Lucemburku, specializuje se na projekty od 25 milionů eur výše. Obvykle financuje jednu třetinu daného projektu, přičemž podpůrné financování může dosáhnout až 50 procent, uvádí se v charakteristikách EIB. Platí to stále?
Ano, Evropská investiční banka obvykle financuje projekty s náklady ve výši minimálně 50 milionů eur, úvěr EIB tedy představuje nejméně 25 milionů eur. S ohledem na specifika každé země (například její velikost nebo velikost potenciálních klientů) jsme otevřeni také projektovým záměrům v celkové hodnotě 25 milionů eur, což znamená, že půjčka EIB by v takovém případě činila 12,5 milionu eur.
Obvykle financujeme maximálně 50 procent projektových nákladů. Existují různé výjimky, kdy banka může financovat více než polovinu nákladů, například projekty celoevropského významu nebo projekty spadající do mechanismu pro spravedlivou transformaci (Just Transition Mechanism). Dalším příkladem mohou být projekty přispívající k energetické účinnosti nebo k rozvoji obnovitelných zdrojů energie. V tomto případě může naše financování dosáhnout až 75 procent celkových nákladů. Jedná se o projekty z programu RePowerEU, jehož cílem je snížit naši závislost na ruských fosilních palivech a urychlit dekarbonizaci našich ekonomik. Kromě toho poskytujeme financování prostřednictvím národních rozvojových bank a komerčních bank, které zprostředkovávají finanční podporu pro projekty s náklady pod 25 milionů eur.
Jak dlouho působí EIB na českém trhu?
Na českém trhu působíme téměř třicet let. V tomto období poskytla banka České republice finanční podporu ve výši skoro 30 miliard eur, tedy 736 miliard korun. V loňském roce to bylo rekordních 47 miliard korun.
Znamená to, že jste v Česku půjčovali už od 90. letech, tedy ještě před členstvím v Evropské unii?
Ano, první úvěr jsme v České republice podepsali v roce 1992, kdy spadala do kandidátských zemí. Od vstupu je akcionářem.
Česká republika drží 0,9 procent akcií. Co znamená v praxi tento podíl třeba v porovnání s Německem, které má 18,8 procenta?
Česka republika má v EIB podíl odpovídající podílu její ekonomiky na ekonomice EU v době vstupu do EU. Větší ekonomiky, jako je Německo, mají větší podíl a tím i větší vliv na rozhodovací procesy banky. Podíl České republiky je srovnatelný se zeměmi, jako jsou Portugalsko a Maďarsko.
V tuzemsku jste dosud podpořili státní společnosti, soukromé firmy a banky, které zase pomohly malým a středním podnikům. Nakolik je pro vás důležitá spolupráce s bankami?
Je velmi důležitá, protože většina českých firem jsou malé a střední podniky, které nemůžeme financovat na přímo. Můžeme jim však pomoci přes místní banky, kterým poskytneme výhodné financování – a ony tyto peníze přepůjčí za zvýhodněných podmínek těmto firmám.
Když jsme se bavili o podílu 50 procent, která mohou být i vyšší, kdo uhradí zbytek projektu?
Ve většině případů soukromá banka nebo jiný investor, a částečně i sama společnost, jejíž projekt financujeme. Naše finanční podpora funguje i jako pečeť kvality, nezbytná pro přilákání soukromého kapitálu. Tímto způsobem pomáhá zapojení EIB mobilizovat soukromé investice. Protože banky i koneční příjemci obdrží finanční podporu za výhodných podmínek, požadujeme, aby některé ze spolufinancovaných projektů splňovaly kritéria pro zelené financování. Podíl zeleného financování se snažíme každý rok navyšovat. Obecně platí, že dvě třetiny finančních prostředků přislíbených českým klientům v loňskem roce směrovaly na financování zelených projektů.
Můžeme zmínit významné projekty na českém trhu?
Investicí roku byla bezpochyby 24miliardová půjčka Správě železnic na modernizaci železniční sítě a zvýšení bezpečnosti drah. Financování EIB v tomto případe doplnilo omezené rozpočtové zdroje a umožní modernizaci přibližně 40 úseků železničních tratí. Tyto úpravy zvýší maximální rychlost, zkrátí dobu cesty a přispějí k větší bezpečnosti přejezdů. Zahrnují také stavební úpravy nádraží.
A nějaká zajímavá půjčka mimo dopravu?
Za zmínku určitě stojí úvěr v hodnotě 2,3 miliardy korun společnosti Rohlík, tedy českému on-line supermarketu působícímu ve střední a východní Evropě. Půjčka podpoří a růst společnosti. Toto financování je první operací v rámci Scale-Up Iniciativy EIB na podporu rychle rostoucích společností. Jde o firmy na konci své růstové fáze, tedy v době, kdy vyžadují značné finanční prostředky, ale nejsou schopny získat dostatečně velký tradiční bankovní úvěr. EIB také čerstvě podpořila brněnskou společnost Y Soft, která získala 30 milionů eur na rozvoj své řady kancelářských technologií, včetně robotiky a senzorů.
Jaké jsou další ambice EIB v Česku?
Budeme pokračovat v investování do modernizace dopravní infrastruktury, energetické nezávislosti a výstavby dostupného bydlení. Chceme nadále podporovat malé a střední podniky, zejména v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Válka proti Ukrajině navíc jasně ukázala, že musíme posílit evropský bezpečnostní a obranný průmysl. Letos se proto EIB rozhodla upravit pravidla pro financování obranného průmyslu. Banka nyní jedná s vládami a zástupci průmyslu ve snaze identifikovat evropské projekty v oblastech, jako jsou vesmír, výzkum a vývoj, drony a vojenská mobilita. Doufám, že Česká republika předloží projekty, které budou financovány z EIB.
Od letoška sdílí pražská kancelář EIB prostory se zastoupením Evropské komise a Evropského parlamentu. Slibujete si od toho lepší součinnost těchto institucí?
S oběma institucemi úzce spolupracujeme, a věřím, že být pod jednou střechou bude pro všechny tři instituce velmi přínosné. Evropská komise je zastoupena ve správní radě EIB a vyjadřuje se ke každému projektu předloženému tomuto grémiu ke schválení. Je také jedním z akcionářů Evropského investičního fondu. Evropsky parlament a skupina EIB jsou rovněž velmi blízkými partnery. Těším se na spolupráci, směřující k podpoře konkurenceschopnosti a bezpečnosti Evropy.
A vaše role, v čem spočívá především?
Hlavní náplní mé práce je kontakt s místními partnery a klienty. Mezi partnery patří česká státní správa, Národní rozvojová banka, státní a soukromé asociace, jako jsou Česka bankovní asociace, Hospodářská komora nebo Asociace pro kapitálový trh. Dále sem řadíme ambasády zastupující členské státy EU, mezinárodní organizace, univerzity, media, atd. Pravidelně se s partnery a klienty, současnými i budoucími, scházím. Společně diskutujeme o zajímavých investičních příležitostech na českém trhu. V případě, že se jedná o projekt, který splňuje určitá technická, environmentální, finanční a ekonomická kritéria, předám tento záměr k posouzení kolegům.
Kontakt:
Igor Záruba
manažer projektu
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
Odkaz na zdroj:
https://www.protext.cz/zprava.php?id=50140&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly