Zavřít menu

Média

Kategorie

Výběr

Projekt

Praha 25. října 2024 (PROTEXT) - V médiích se se setkáváme s narativem, že každý ví, že technické kontroly jsou jen na oko. Tak to třeba tvrdí nezávislý expert, jak se sám označuje, bývalý ředitel a současný podporovatel Transparency international pan David Ondráčka. Zní to hezky, ale těch bezmála 10% řidičů a majitelů aut, kteří na technické kontrole neprojdou z důvodu špatného technického stavu vozidla by asi nesouhlasilo, i když by si to možná přáli.

Jenže právě proto, že technické kontroly fungují, nedochází v Česku k téměř žádným nehodám z důvodu špatného technického stavu vozidla. Na rozdíl od jiných zemí, kde technické kontroly buď nejsou vůbec nebo vskutku jen formální. Třeba v takovém Polsku, o kterém by pan Ondráčka a jemu podobní řekli, že tam už se řidiči s STK mafií vypořádali, projde technickou kontrolou téměř 100% vozidel. A jejich reálně špatný technický stav dělá problémy i na našich silnicích. Někteří řidiči by jistě mohli jásat nad tím, že třeba v Rusku a na Ukrajině zrušili technické kontroly úplně, jenže stav jejich vozového parku je však tristní.

"Nechceme, aby se lidé báli jezdit na STK, ale musíme odvádět poctivou práci, a to znamená, že auto ohrožující bezpečnost nemůže projít,“ Luděk Šíp, STK ČR

Rozhodně nevěřím nezávislosti pana Ondráčky a celého Transparency v otázce technických a emisních kontrol. Vyzdvihují práci ASEMu, organizace, která hájí a lobuje za byznys podnikatelské skupiny autoopravářů. Přičemž tentýž ASEM je finančním donátorem TI. Ale o takových věcech se mlčí, to by přece úplně nešlo dohromady s bojem za záchranu zdraví lidí. Jenže i to má háček.

Jak je to vlastně s podvody při měření emisí? V Česku máme asi 370 STK, ale také asi 1200 SME, tedy stanic měření emisí, které jsou v servisech a garážových autodílnách. Ano, jedna taková dílna třeba změří emise i náklaďákům, které k ní nejenže nemohou dojet, ale ani se vejít do prostoru garáže. Ale protože takové podobné emisní stanice jsou členy ASEM, pan Ondráčka a jemu podobní o nich nemluví.

Je třeba říci, že ministerstvo dopravy i po dlouhodobých intervencích ze strany profesních organizací STK řeší problémy s měřením emisí, a je to dobře. Ovšem ukazuje se, že tyto problémy jsou především v samostatných stanicích měření emisí, tam se nacházejí tzv. šidítka a technici přiznávají, že podvádí při měření. To je rozhodně potřeba řešit, pokud chceme zlepšit technický stav vozového parku v Česku. Ale to, že si podnikatelská lobby emisních stanic ASEM bere řidiče za rukojmí svého byznysového boje o peníze a vliv, považujeme za trestuhodné.

Dnes už víme, že stav vozového parku v Česku rozhodně není tak špatný, jak kampaň ASEMu v médiích tvrdí. Není to tak, že "náhodných“ 9 z 10 aut na silnicích neprojde měřením emisí při silniční technické kontrole. Auta jsou pečlivě předvybrána s očekáváním, že neprojdou. A je třeba si uvědomit, že měření na silnici je méně relevantní než ve stanicích měření emisí, proto by za to řidič neměl platit pokutu. Je to nespravedlivé a systémově špatné. Nakonec je na místě upozornit nezávislé experty, že při silničních technických kontrolách se závady, které jdou na vrub STK téměř nevyskytují.

 

Od: STK ČR - platforma zastřešující stanice technických kontrol v ČR

Kontaktní osoba: Mgr. Luděk Šíp

Spojení: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Odkaz na zdroj:

https://www.protext.cz/zprava.php?id=49921&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly