Zavřít menu

Média

Kategorie

Výběr

Projekt

Praha 29. října 2024 (PROTEXT) - Queer filmový festival Mezipatra oficiálně představil program svého 25. ročníku. Ten proběhne 7. až 14. listopadu v Praze a 15. až 22. listopadu v Brně.

  • Novou znělku festivalu představila její režisérka Lenka Karaka 17. října v Kině Petrohradská.
  • Letošní téma Queer osvobozuje představuje škálu lidí, kteří rozbíjejí škatulky i stereotypy v binárním vidění světa.
  • Na programu je 73 snímků, o hlavní cenu poroty se utká 10 celovečerních filmů.
  • Výhodné festivalové permanentky jsou v prodeji do 31. října.

V Kině Petrohradská byl 17. října představen program, téma i znělka 25. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra. Ten se bude konat 7. až 14. listopadu v Praze a 15. až 22. listopadu v Brně. Celkem uvede 25 celovečerních a 48 krátkých filmů. Deset celovečerních snímků bude soutěžit o hlavní cenu poroty a 41 krátkometrážních snímků o cenu studentské poroty. Slavnostní zahájení festivalu proběhne 7. listopadu od 19:00 v pražském kině Lucerna s následným promítáním dokumentárního filmu Kráska z Gazy (La Belle de Gaza).

Znělka v barvách duhy a téma osvobození

Letošní znělka pracuje s motivem sedmi barev duhy, která je symbolem queer komunity: „Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo, fialová. Ačkoli se většinou ve zjednodušeném formátu indigo nevyskytuje a propojuje se s modrou, rozhodla jsem se ji přidat. Každou barvu ve znělce zastává jeden obraz, přičemž jejich posloupnost, střih a vnitřní dynamika mají určitou konceptuální náležitost. Primární inspirací je studentský snímek Rorýsi Andrana Abramjana, který v záběru letu ptáků pomocí vrstev tvořil letovou trajektorii,“ vysvětluje režisérka Lenka Karaka.

Letošní ročník Mezipater se odehraje pod heslem „Queer osvobozuje“ – témata osvobození od statu quo a rozbíjení stereotypních škatulek i binárního rozdělení světa jsou pro queer komunitu charakteristická, ale inspirovat se jimi může i širší společnost. Filmy v letošním programu reflektují téma queer osvobození zejména tím, že připomínají a dále posouvají fluiditu genderu a sexuality. „Podařilo se v nich zachytit rozmanitost queer světa a příběhů jeho lidí,“ říká programová ředitelka Mezipater Kristýna Genttnerová. „S věkem festivalu roste i počet queer filmů – letos jsme z rekordního čísla téměř 900 snímků vybrali 90 skvostů, které zářily již na světových festivalech, jako jsou Sundance, Berlinale, Cannes nebo Benátky. Jako jeden za všechny bych uvedla Osvícení televizí od Jane Schoenbrun, ódu na 90. léta a především televizní tvorbu této dekády, ve které se poprvé začaly objevovat otevřeně queer hlavní postavy. Napůl horor, napůl fantasy a zcela queer kousek, o kterém se diváctvu bude ještě dlouho zdát.“

Co nabídne hlavní soutěž Mezipater?

„Cílem Mezipater je každý rok představit život queer lidí v co nejaktuálnějším a nejširším kontextu. Tento cíl letošní soutěž naplňuje opravdu skvěle. Zažijete s ní emoční i žánrovou jízdu a postavy filmů vás dostanou a pustí si vás až k srdci. Jsem nadšený z toho, že šest z deseti filmů v hlavní soutěži celovečerních filmů natočily režisérky – takovou dramaturgií se může pochlubit málokterý festival,“ představuje soutěžní vyběr ředitel festivalu Pavel Bicek.

Mezi další očekávané snímky patří již zmíněný dokumentární film Kráska z Gazy (La Belle de Gaza), pátrající po tajemné ženě, která údajně došla pěšky z okupované Gazy do telavivské trans komunity. Francouzská dokumentaristka Yolande Zauberman se díky autentickým rozhovorům s pěti ženami z různých prostředí a vrstev dozvídá o tajuplné krásce z Gazy víc, než původně zamýšlela.

Odkrývání pravdy charakterizuje i nepálskou detektivku podle skutečných událostí – Detektiv Pooja (Pooja, Sir). Detektivní inspektorka Pooja, která žije se svojí přítelkyní a starým otcem, pomáhá místní policii s vyšetřováním únosu dvou chlapců v městečku na indické hranici. Vše se odehrává na pozadí bouřlivých protestů madhéské etnické minority a jejich násilného potlačování, sama Pooja navíc naráží na diskriminaci, mizogynii a privilegia mocných. Snímek se skrze trojrozměrné postavy dotýká i témat genderu a sexuality.

Ztracený (The Missing), oceňovaný filipínsko-thajský animovaný sci-fi film pro dospělé, se skrze hlavní postavu Erica zaměřuje na téma zpracování vlastních traumat. Když Eric najde svého strýce mrtvého v opuštěném domě, naruší to jeho poklidný život, ve kterém zrovna začal nadějný románek se sympatickým klukem. Boj s vlastní hlavou a starým promlčeným tajemstvím komplikuje také návrat mimozemšťana, který se protagonistu pokouší unést a připravit ho o vše, co je mu blízké.

Na druhé straně planety se osmnáctiletý Wellington, kterého právě propustili z nápravného zařízení, protlouká životem v brazilském São Paulu. Jeho situace se změní, když v pornokině potká staršího Ronalda, který se živí jako sexuální pracovník. Film Baby (Baby) zkoumá mnohovrstevnatost lidských vztahů a nesnáze sociálně slabších queer lidí, kteří se často musí uchýlit k nelegálním aktivitám, aby přežili. Snímek vyhrál cenu za nejlepší latinskoamerický film na mezinárodním festivalu v San Sebastiánu.

Také argentinská muzikálová fantazie Reas (Reas) má na kontě cenu ze San Sebastiánu, pochlubit se může i dvěma oceněními ze Soluně a světovou premiérou na Berlinale. Její protagonistka Yoseli skončila za mřížemi – stejně jako Nacho, který i přes svou genderovou identitu musel založil rockovou kapelu právě v ženské věznici. Po odpykání trestů si spolu s rozmanitou skupinou dalších propuštěných přehrávají reálné příběhy ze své minulosti. V ruinách bývalé věznice v Buenos Aires nespoutaně tančí, zpívají a budují pro sebe prostřednictvím fantazie novou budoucnost, beze strachu a předsudků.

Další programové sekce a výhodné permanentky

Součástí programu je i letos retrospektiva, která se tentokrát zaměří na argentinského režiséra Marco Bergera, soutěž krátkých snímků, distribuční filmy značky Queer Kino, speciální projekce a bohatý doprovodný program. Ten kromě oblíbených večírků nabídne i sekci nejen pro filmové profesionály a profesionálky Queering the Industry, ve které se publikum dozví více o fungování audiovizuálního průmyslu.

Až do 31. října jsou navíc online anebo na pokladnách kin Světozor, Lucerna, Kino 35 a Edison Filmhub v prodeji zvýhodněné festivalové permanentky za 790 Kč pro vstup na sedm projekcí za cenu pěti.

 

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů

Baby (Baby)

Marcelo Caetano • Brazílie, Francie, Nizozemsko • 2024

Detektiv Pooja (Pooja, Sir)

Deepak Rauniyar • Nepál, USA, Norsko • 2024

Kráska z Gazy (La belle de Gaza)

Yolande Zauberman • Francie • 2023/2024

Nevzdávej to, zlato! (Chuck Chuck Baby)

Janis Pugh • UK • 2023

Osvícení televizí (I Saw the TV Glow)

Jane Schoenbrun • USA • 2024

Reas (Reas)

Lola Arias • Argentina, Německo, Švýcarsko • 2024

Sólo (Solo)

Sophie Dupuis • Kanada • 2023

Vera a svět vášní (Vera y el placer de los otros)

Romina Tamburello, Federico Actis • Argentina • 2023

Všechno dobře dopadne (All Shall Be Well)

Ray Yeung • Hong Kong, Čína • 2024

Ztracený (Iti mapukpukaw)

Carl Joseph Papa • Filipíny • 2023

 

Celý program a informace o výhodných permanentkách najdete na stránkách festivalu. O novinářskou akreditaci můžete zažádat na linku zde nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Odkaz na zdroj:

https://www.protext.cz/zprava.php?id=49949&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly