Zavřít menu

Média

Kategorie

Výběr

Projekt

Praha 15. listopadu 2024 (PROTEXT) - V rámci programu EU Horizon je Policejní akademie ČR v Praze (PA ČR) jedním z 12 řešitelů z evropských zemí a Japonska, kteří se podílejí na významném projektu nazvaném CHIMERA (Comprehensive Hazard Identification and Monitoring System for Urban Areas). Projekt se zaměřuje na hodnocení a minimalizaci nebezpečí spojených s CBRN agens (chemickými, biologickými, radiologickými a nukleárními látkami) v městských oblastech. Cílem je především identifikace těchto nebezpečných látek, ochrana městské zástavby a komunikace rizik s obyvatelstvem. Koordinátorem projektu je výzkumný institut iTTi v Poznani a ukončen bude v polovině roku 2026.

Problematika prevence, připravenosti a ochrany proti CBRN hrozbám je ve všech evropských zemích velmi významná a důležitá. V rámci projektu se PA ČR zaměřuje na efektivní komunikaci rizik s obyvatelstvem, což je klíčový prvek pro minimalizaci dopadů těchto nebezpečných agens na veřejné zdraví a bezpečnost.

„Pravděpodobnost výskytu CBRN události, incidentu nebo dokonce teroristického útoku je i přes turbulentní mezinárodní události poměrně nízká. Bohužel následky v podobě usmrcení lidí, vážného poškození jejich zdraví a dalších následků, jako je kontaminace infrastruktury společnosti, nebo poškození životního prostředí, mohou mít velmi závažné až katastrofické dopady na společnost každého státu. Samotné lidské oběti by se pak v takovýchto případech nepočítaly na desítky či stovky, ale na tisíce a více. Proto je nutné se na tyto velmi závažné mimořádné události připravit. Díky mezinárodnímu projektu CHIMERA bude možné významně zvýšit připravenost na tyto katastrofické scénáře,“ uvádí David Dlouhý, rektor PA ČR.

Cíle a úkoly projektu CHIMERA

Projekt CHIMERA je zaměřen na poskytnutí řešení vybraných nedostatků a mezer v systému CBRN bezpečnosti. V rámci projektu bude vyvinut multiplatformní systém velení a řízení CBRN pro záchranné složky, dispečinky a centra krizového řízení, který poskytne přehled o zájmových oblastech, správu aktiv a vizualizaci dat v reálném čase, jakož i vývoj víceúčelového heterogenního senzorového uzlu pro detekci CBRN, který umožní integraci komerčně dostupných detekčních přístrojů.

„Projekt si dále klade za cíl implementovat software pro modelování rozptylu v reálném čase pro chemické a radiologické látky, který poskytne modely rozptylu a odhady zdrojů s ohledem na městské prostředí, a integrovat algoritmy dat kombinující data z různých senzorů z chemických, radiologických nebo biologických vrstev, aby bylo možné identifikovat nebezpečné látky a snížit počet falešných poplachů,“ vysvětluje vedoucí týmu akademie Jozef Sabol a dodává: „V konečném důsledku projekt CHIMERA vytvoří databázi připravenou ke komerčnímu použití kombinující charakteristiky látek C, B a RN. Díky těmto řešením výsledky projektu výrazně posílí jak operační schopnosti týmů první reakce a krizového řízení, tak bezpečnost zasahujících složek na místě.“

Všechny komponenty vyvinuté v rámci projektu budou fungovat jako samostatné jednotky i jako součást celku kombinovaného systému. Kromě toho bude mít systém CHIMERA otevřený design, který zvýší jeho interoperabilitu a usnadní integraci dalších stávajících systémů. Do projektu je zapojeno 11 řešitelů ze států EU: Německa, Nizozemska, Polska, Švédska, Norska, ČR a jeden z Japonska.

Konkrétní zapojení do projektu

PA ČR dosud přispěla k projektu několika významnými pracemi, studiemi a vystoupeními na mezinárodních konferencích. Mezi ně patří například studie o komunikaci rizik CBRN s veřejností představená na mezinárodním vědeckém fóru ve Vilniusu, matematická aplikace modelů šíření CBRN látek na konferencích o radiační ochraně a jaderné bezpečnosti v Granadě a Herceg Novi, účast na konferencích k bezpečnostní problematice v Žilině, Brně, Kamenné, Vodňanech a dalších. Kromě rozpracování efektivních metod komunikace rizika CBRN s obyvatelstvem, se PA ČR bude angažovat také v prezentaci výsledků dosažených při řešení projektu CHIMERA v praxi a jejich dalších využití v reálných situacích.

Řešitelé projektu se 20. listopadu 2024 setkají na WORKSHOPU, který proběhne na půdě Policejní akademie. Účastníci si vzájemně předají informace a poznatky o průběhu a výsledcích řešení výzkumných úkolů.

 

O Policejní akademii České republiky v Praze:

Policejní akademie České republiky v Praze (PA ČR) je státní vysoká škola univerzitního typu. Člení se na Fakultu bezpečnostního managementu a Fakultu bezpečnostně právní. Mohou na ní studovat nejen policisté ve služebním poměru, ale i zaměstnanci ministerstva vnitra a ostatních resortů, jejichž složky uskutečňují ochranu práva. Univerzita je otevřena i civilním uchazečům, kteří po dosažení středoškolského vzdělání mají zájem studovat na vysoké škole s bezpečnostně právní problematikou. Více na www.polac.cz.

 

Pro více informací kontaktujte:

doc. Ing. Jozef Sabol, DrSc.

tel: 703 822 680, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Odkaz na zdroj:

https://www.protext.cz/zprava.php?id=50208&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly