Praha 21. listopadu 2024 (PROTEXT) - Naše těla jsou biologicky nastavena na dřívější mateřství, než si dnes většina žen plánuje. Zatímco kvalita vajíček začíná přirozeně klesat už kolem 28. roku, stále více žen zakládá rodinu až po třicítce. Tento trend však může přinášet nejen obtíže při samotném početí, ale také zvýšená rizika během těhotenství.
Jak jste na tom s reprodukčním zdravím? Na to vám odpoví na klinikách PRONATAL, kde si můžete s partnerem v průběhu listopadu otestovat svoji plodnost zdarma.
Vedoucí lékařka skupiny PRONATAL, MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, upozorňuje, že žena se narodí s definitivním počtem vajíček. „Vajíčka s věkem nepřibývají, ale naopak stárnou a je jedno, v jaké je zrovna žena kondici, jestli je fit, krásná a žije zdravým životním stylem. S přibývajícím věkem u nich dochází k různým genetickým mutacím a právě věk může být jednou z hlavních příčin, proč se miminko nedaří,“ vysvětluje.
Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) uvádí, že zatímco pravděpodobnost otěhotnění ve 30 letech činí přibližně 20 % během jednoho měsíce snažení, po 35. roce klesá na 12–15 % a ve 40 letech už jen na 5 %.
Ani mužský faktor však není zanedbatelný. Podle vedoucího embryologa Richarda Honnera se podílí přibližně v polovině případů, přičemž příčin mužské neplodnosti je celá řada. „Tyto příčiny mohou zahrnovat nesestouplá varlata, hormonální poruchy, varikokélu (rozšíření žil v šourku), obezitu, obstrukci chámovodů způsobenou záněty nebo úrazy, ale také následky onkologické léčby cytostatiky. Negativní vliv na kvalitu spermií mají také faktory životního stylu, jako je kouření, nadměrné užívání alkoholu, drogy či tzv. sedavé zaměstnání.“
Testování plodnosti jako startovní čára
„Moderní medicína dokáže s plodností zázraky, ale zrovna čas bohužel obejít nelze,“ říká MUDr. Mardešićová. „Test plodnosti pomáhá párům zjistit jejich výchozí situaci – ať už dítě plánují nyní, nebo až v budoucnu. Důležité je vědět, na čem jste.“
Čím dříve, tím lépe platí také pro ty, kteří se při odkladu těhotenství rozhodnout použít záchranné lano: social freezing (zmrazení vajíček). Ideální věk k jejich odběru je mezi 25. a 35. rokem života. „Vajíčka odebraná ve věku kolem 40 let nedávají garanci, že se z nich po oplodnění partnerovými spermiemi vyvinou geneticky a morfologicky kvalitní embrya. Díky zmrazení vajíček v mladším věku může být žena v relativním klidu a nestresovat se, že ji tlačí čas,“ říká Richard Honner, vedoucí embryolog skupiny PRONATAL. „Vajíčka či embrya si žena/pár může nechat zmrazená minimálně na dobu jedné generace, takže asi na dvacet let,“ dodává.
Věk hraje roli i při proplacení léčby
Věk však neovlivňuje pouze kvalitu vajíček a embryí, ale také nárok na proplacení léčby asistované reprodukce zdravotní pojišťovnou. V Česku mají ženy nárok na úhradu výkonů spojených s IVF do dovršení 40 let. „Zdravotní pojišťovny hradí do 40 let věku ženy čtyři cykly. Po čtyřicátých narozeninách už ženám pojišťovna na IVF nepřispívá a to z toho důvodu, že od 40 let je kondice oocytů opravdu špatná,“ dodává doktorka Mardešićová.
Bezplatné vyšetření do konce listopadu
Proto je důležité začít řešit otázky plodnosti včas, kdy může být léčba a další možnosti moderní medicíny nejen efektivnější, ale také dostupnější. „Vyšetření plodnosti není jen o zdravotním stavu, ale také o klidu a jistotě do budoucna. Čím dříve se o své plodnosti dozvíte, tím lépe můžete reagovat,“ dodává MUDr. Mardešićová.
Na klinikách PRONATAL nyní máte jedinečnou možnost podstoupit bezplatné vyšetření plodnosti pro páry – ale pouze do konce listopadu. Plodnost nemusí být samozřejmost, ale vy můžete mít kontrolu.
Odkaz na zdroj:
https://www.protext.cz/zprava.php?id=50326&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly