Praha 25. listopadu 2024 (PROTEXT) - Technologické vychytávky a vyspělé produkty chytré domácnosti se zabydlují v domovech Čechů. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu je k zabezpečení své domácnosti využívá už 8 % Čechů. Chytrými domácími spotřebiči je pak vybavena každá třináctá domácnost. Jak navíc ukazují statistiky maloobchodního prodejce DATART, zájem o chytrá zařízení do domácnosti v posledních letech vytrvale roste. Jejich prodeje zatím letos v meziročním srovnání stouply o 16 %. Právě technologie usnadňující každodenní život v domácnosti by letos měly být oblíbenými dárky pod vánoční stromeček.
Podíl domácností, které jsou vybavené zařízeními připojenými do systému internetu věcí a mohou se tak pyšnit přídomkem chytré, v Česku postupně stoupá. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu[1] využívalo v roce 2022 tyto technologie k zabezpečení svých domácností už 8 % Čechů. V roce 2020 jich přitom bylo pouhých 5 %. Ještě výraznější nárůst statistici evidují v případě využití chytrých domácích spotřebičů. Jejich podíl ve stejném období stoupl ze 3 na 8 %.
Budoucnost v pohodlí a bezpečí
V době, kdy chytré technologie čím dál víc pronikají do českých domácností, jsou produkty chytré domácnosti stále oblíbenější i jako dárky. A je z čeho vybírat. Na trhu s elektronikou se neustále objevují další a další novinky usnadňující lidem běžný život v domácnosti. Hitem posledních let se staly právě produkty chytré domácnosti. Zkušenosti maloobchodního prodejce DATART ukazují, že jejich popularita mezi zákazníky neustále roste. Stále větší část Čechů má tak možnost objevit kouzlo inteligentního ovládání vytápění, zabezpečení domácností i možnosti vzdáleného ovládání spotřebičů. K současnému rozmachu velkým dílem přispívá zralost těchto technologií.
„Segmentu chytré domácnosti se dlouhodobě daří. Nárůst zaznamenala také kategorie chytrého ovládání vytápění (+7 %), což je v kontextu snah spořit energie pochopitelné,“ říká Tomáš Krňávek, vedoucí obchodního oddělení DATART. „Chytré ovládání vytápění dokáže optimalizovat teplotu podle aktuální potřeby, čímž může šetřit náklady řádově až o 30 %. Přizpůsobí vytápění podle denního rytmu a lze jej ovládat i na dálku, což je ideální třeba pro temperování chat a chalup v zimním období. Takové technologie nejen šetří energie, ale také zajistí, že přijdete vždy do příjemně vyhřátého domova,“ dodává.
Ochrana domova na prvním místě
Chytré zabezpečení je další oblast, která zažívá v Česku boom. Kamery, senzory pohybu a chytré zámky dnes přinášejí pocit bezpečí nejen majitelům domů a bytů, ale také těm, kteří chtějí mít přehled o dění kolem svého rekreačního objektu. „IP kamery upozorní na pohyb či pokus o neoprávněný vstup okamžitě, ať už jste kdekoliv. Tyto kamery jsou vyhledávaným produktem a v letošním roce jsme zaznamenali téměř 25% nárůst jejich prodejů oproti minulému roku,“ doplňuje Tomáš Krňávek. Tento přehled ocení zejména ti, kdo své chaty využívají jen sezónně a chtějí mít jistotu, že je o jejich majetek postaráno.
„Velká část rekreačních objektů během zimy zůstává dlouhé měsíce nevyužitá a stává se tak snadným cílem zlodějů. Vzhledem k relativně vysokému počtu vloupání lidem tato zařízení poskytují efektivní způsob, jak bránit ztrátám na majetku,“ upozorňuje Tomáš Krňávek. Jen v loňském roce zaznamenala Policie ČR více než 24 tisíc případů krádeže vloupáním. V případě rekreačních objektů jich bylo celkem 1615.[2]
Chytré spotřebiče pro komfort i úsporu
Stále více zákazníků lákají také chytré velké spotřebiče jako jsou například pračky, sušičky, trouby a myčky, které lze ovládat skrze mobilní aplikace. Moderní technologie zabudované v těchto spotřebičích umožňují pohodlně sledovat proces praní na dálku, dostávat upozornění, když je prádlo nebo mytí hotové, a řešit drobné problémy dříve, než je pozdě. Tyto spotřebiče jsou tedy nejen praktickým dárkem, ale i investicí do pohodlí.
„Chytré technologie objevující se v klasických spotřebičích lidem v první řadě přináší špičkový komfort. Není tak divu, že o ně zaznamenáváme stále větší zájem. Zákazníci oceňují třeba možnost ovládání na dálku, kdy je například možné spotřebič zapnout nebo zkontrolovat průběh pečícího či mycího programu. Aplikace zároveň dokáže informovat i o ukončení předehřátí trouby, o dosažení nastavené teploty či o ukončení programu,“ vysvětluje Daniel Dobeš, manažer produktového marketingu MDA.
[1] Zdroj: ČSÚ – Informační společnost v číslech – 2024; dostupné zde.
[2] Zdroj: Policie ČR; dostupné zde.
Odkaz na zdroj:
https://www.protext.cz/zprava.php?id=50364&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly